Érzelmeink tudatos kezelése bizony szörnyen bonyolult dolog. Idézzünk fel egy példát, amely sűrűn előfordul: észrevetted, hogy a rossz hangulatod akár az egész napodat elronthatja? Ha feldúlt vagy, a legszebben kidolgozott tervek is dugába dőlnek… ezzel pedig odavész a fókusz az iránt, amit el szerettél volna érni.
Fogadásnál a félelem és az kapzsiság talán a két legrosszabb ellenségünk, és ezek a felelősek a legtöbb problémáért. Hogyan is győzhetjük le ezeket a negatív érzelmeket?
Gondold csak végig: a félelem és az kapzsiság általános, emberi érzelmek, melyeket nem lehet csak úgy eltüntetni. Bennünk élnek, ott vannak a szívünkben és az elménkben. Ám fel tudunk állítani bizonyos szabályokat, hogy ne befolyásolják a sikeres fogadás menetét. Egy nagy előnyünk ugyanis van velük szemben: tudunk a létezésükről, ismerjük a hatásmechanizmusukat.
Minden fogadó megtapasztalja a félelmet és a kapzsiságot. A sikeresek és a sikertelenek közti fő különbség az, ahogy ezt a két érzelmet kezelik.
Félelem
Adott két fogadó: András és Zoltán. Mindketten bukták az előző fogadást.
András tele van félelemmel, hogy a következő fogadás is bukó lesz. Így aztán, bár adódik egy gyönyörű sansz az élő fogadásnál, habozik fogadni, és elszalasztja a nyerő tippet.
Zoltán, tudatában annak, hogy a veszteség elkerülhetetlen része a biznisznek, lenyeli a keserű pirulát. Bizalma töretlen, továbbra is hisz a rendszerben és a fogadási tervében. Nem fél, és amikor a lehetőség adódik, fogad és nyer.
András és Zoltán újra fogadnak. Ahogy a meccs zajlik, egyre nyilvánvalóbb, hogy a fogadás rossz döntés volt, és a veszteség-leírás szabályai szerint ideje lezárni a fogadást, hogy kontrollálható legyen a veszteség. Igen ám, de András fél az újabb veszteségtől, ezért meccsben marad, reménykedve, hogy a fogadása mégis nyerőre fordul. Nem ez történik, elveszti a teljes feltett összeget.
Zoltán tartja magát a stratégiájához, és időben lezárva a vesztes fogadást, csak kisebb mértékű veszteség leírására kényszerül.
Kapzsiság
Ha egy fogadó nyerő szériában van, elvakíthatja a kapzsiság. Magabiztossága irracionálisan megnő, és nekilát dupla vagy éppen tripla tétekkel fogadni. És ha ez nem lenne elég, újabb és újabb fogadási lehetőségeket kezd keresni. Félredobja a fogadási tervét, erőt vesz rajta a gazdagodjunk-meg-gyorsan gondolkodás. Nem ez történik…
Ilyenkor rendszerint minden rosszra fordul. Fogadónk komoly veszteségeket szenved el, ideges lesz, pánikolni kezd. Annak reményében, hogy visszanyerje, amit elvesztett, kockázatos fogadásokat vállal be, reménykedve, hogy visszatér a szerencséje. Ismerős a sztori?
Összegzés
Mi is történik a fentiekhez hasonló esetekben? Miért követik el a fogadók azokat a hibákat, amelyekről tudván tudják, hogy kerülendők és elkerülhetők?
Mert hagyják, hogy a félelem és a kapzsiság vegye át az irányítást a döntéseik felett. A túlzott óvatosság ugyanolyan káros, mint a túlzott kapzsiság, a végeredmény pedig többnyire a vesztes fogadás.
Végkövetkeztetés
Ha a fenti vesztes esetekben vázoltakat követed, a saját üzleti sikereidet veszélyezteted. A fogadást úgy érdemes tekinteni, mint egy hosszú távú befektetést - elengedhetetlen összetevői a fogadási terv, a tétrakási/pénzkezelési szabályok, a kockázatkezelés és az önmérséklet.
A szabályokat és vezérelveket pedig be kell tartani, bármi áron is.